To koniec mikrokawalerek. Minister podpisał rozporządzenie

Od dłuższego czasu rynek nieruchomości w Polsce zmaga się z tzw. „patodeweloperką”. Oznacza to, że deweloperzy omijają prawo oraz stosują różne rozwiązania w celu maksymalizacji korzyści z pojedynczej inwestycji na danym gruncie. W efekcie powstają lokale, które przeczą standardom mieszkalnictwa. Jednymi z nich są choćby mikrokawalerki, które jak pisze dr Jan Śpiewak, skończyły się w Polsce z dniem 26 pażdziernika 2023 roku.

Koniec z mikrokawalerkami

Minister rozwoju i technologii Polski Waldemar Buda podpisał dziś rozporządzenie #StopPatodeweloperka, które zakaże sprzedaży lokali użytkowych (w tym mieszkań) poniżej 25 metrów kwadratowych w nowoprojektowanych budynkach. Regulacje te nie będą dotyczyć lokali dostępnych od zewnątrz, które znajdą się w nowych budynkach na parterze i na 1 piętrze, czyli np. sklepów czy restauracji. Przepis ten nie dotknie miejsc związanych z turystyką takich jak hoteli, pensjonatów itd.

Mniej „betonozy”

Mniej zieleni to mniejsze koszty utrzymania. Według nowych rozwiązań inwestor będzie musiał pozostawić lub stworzyć 20% terenu biologicznie czynnego na publicznie dostępnych placach o powierzchni większej niż 1000mkw.

Miejsca na rowery

Nowe przepisy zobligują inwestorów do wyposażenia nowoprojektowanych budynków w tzw. rowerownie o powierzchni nie mniejszej niż 15mkw. Przepisy dopuszczą wybudowanie np. wiat lub altanek w celu przechowywania rowerów. Deweloper nie będzie musiał zatem umieszczać takich lokali w budynku. Będzie mógł to zrobić również przy nim.

Minimalne odległości między budynkami


Zwiększy się również minimalny odstęp miedzy budynkami mieszkalnymi, wielorodzinnymi powyżej 4 kondygnacji. Wyniesie on conajmniej 5 metrów od granicy działki. Dodano również minimalny dystans 30 metrów między istniejącymi budynkami mieszkalnymi, a nowymi przemysłowymi lub magazynowymi (powyżej 1000mkw. powierzchni zabudowy).

Więcej prywatności

Deweloperzy będą mieć nowe zadanie. Jeśli dla wielu mieszkań będzie budowany balkon na wspólnej płycie to inwestor będzie musiał postawić odpowiednią przegrodę między lokalami.

Koniec kombinowania z miejscami parkingowymi

Jak podaje Gazeta Wyborcza – w marcu 2023 roku jeden z deweloperów na warszawskim Ursusie postanowił urządzić kilkadziesiąt miejsc dla osób niepełnosprawnych przed blokiem. Cały parking był pomalowany niemal na niebiesko. Według Wyborczej – deweloperzy dbając o osoby niepełnosprawne mogą zaoszczędzić na budowaniu podziemnych parkingów. Nowe prawo zdaje się to zmienić.

Według nowego rozporządzenia inwestor będzie mógł utworzyć tylko 6% stanowisk (zbliżonych do okien budynku) dla osób niepełnosprawnych w stosunku do wszystkich miejsc parkingowych w ramach jednej inwestycji.

Więcej ciszy

W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zostanie wprowadzony obowiązek stosowania izolacji akustycznej zgodnej z najnowszymi wymogami oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej. Co więcej zostanie wprowadzony obowiązek niepogarszania izolacji akustycznych na skutek np. remontu w budynkach jedno i wielorodzinnych.

Kiedy wejdą nowe przepisy?

Nowe rozwiązania wejdą w życie od kwietnia przyszłego roku, co wydaje się być kompromisem pomiędzy potrzebami, a możliwościami rynku” – powiedział Waldemar Buda.


Źródła: Jan Śpiewak (@janekspiewak Instagram), gov.pl (Ministerstwo Rozwoju i Technologii), portal Gazeta Wyborcza

fot. Envato

Shares: