Brakuje mi Threads w Europie. Jest lepszy niż Twitter

Threads to portal społecznościowy Mety – dostawcy Instagrama oraz Facebooka, który miał być konkurencją dla Twittera. Na starcie pobił on światowy rekord, gdyż zyskał 100 milionów użytkowników w zaledwie 5 dni. Żadnej innej platformie się to wcześniej nie udało. Oczywiście można to tłumaczyć popularnością Mety oraz tym, że proces rejestracji w usłudze jest bardzo prosty. Wszystko byłoby super gdyby nie fakt, że nie ma go w Unii Europejskiej. To wszystko przez unijną dyrektywę DMA, ale nie o tym będzie ten artykuł.

Threads to platforma idealna pod każdym względem. Zanim została zablokowana przez samą Metę dla użytkowników z Unii Europejskiej, miałem okazję z niej skorzystać za pomocą VPNu. Przez ten czas zapomniałem o istnieniu Twittera, na którym pozostawiłem po sobie laurkę w postaci wyczyszczonego konta z wpisów i informacją „znajdźcie mnie na Threads”. Dlaczego tak pokochałem ten serwis? Z wielu powodów. Twitter potrafił mi podnieść ciśnienie z samego rana. Głównie z powodu treści nacechowanych politycznie oraz ideologicznie, których sam nie obserwowałem. Na Threads otaczała mnie inspirująca społeczność, której głównym celem było tworzenie i zarażanie innych swoją pomysłowością. To nic innego jak połączenie Pinteresta z komunikatorem tekstowym. Jeden z użytkowników tamtego portalu słusznie napisał: „Dziwne, ale na tym portalu czuje się o wiele bezpieczniej”. Ja też tak miałem. Threads dał mi dostęp do internetu klasy premium. Bez trolli, anonimów itp. 

Threads to także lepszy Instagram

Threads jest aplikacją od Instagrama, ale nie jest Instagramem. Z punktu widzenia fotografa jest za to lepszym Instagramem. Głównym problemem aplikacji z polaroidem w logo są ograniczenia dotyczące proporcji zdjęć. Jeśli wykonujemy fotografię w pionie aparatem to musimy się liczyć z tym, że nasze zdjęcia zostaną ucięte. Aparaty wykonują zdjęcia w formacie 2:3, czyli zbyt wysokim dla Instagrama. Nie bez powodu pytałem się ostatnio na Twitterze czy wrzucać zdjęcia z białymi ramkami. Chciałem w ten sposób zmieścić całe fotografie, a nie tylko ich część. 

To nie jedyny problem Instagrama. Jeśli będziemy chcieli opublikować wiele zdjęć w różnych proporcjach to wszystkie zostaną przycięte do jednego spójnego. Załóżmy, że mamy zdjęcie w kwadracie, a potem w szerokim prostokącie. Te drugie zostanie przycięte do kwadratu. Podsumowując, Instagram jest po prostu tragiczną aplikacją dla fotografów. Z kolei twórcy zdjęć, są na nią skazani. Tylko ona oferuje tak wielką społeczność. Threads nie ma problemów, o których pisałem powyżej i dlatego też jest lepszy niż Instagram. 

Na Threads w UE sobie poczekamy


Aktywnie śledzę w internecie CEO Instagrama Adama Mosseri’ego, gdzie regularnie odpowiada na pytania internatów. Raz został zapytany o prace nad wprowadzeniem Threads do Unii Europejskiej. W odpowiedzi na to pytanie (jak dobrze pamiętam) usłyszałem, że pracują nad DMA (Digital Markets Act), a Europa jest dla Mety bardzo ważnym rynkiem. Pytanie tylko jak długo będziemy jeszcze czekać? Mam nadzieje, że nie przez cały kolejny 2024 rok. 

Shares: